طراحی و اجرای خانه های پیش ساخته

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۰۱
  • نظرات : بدون دیدگاه

طراحی و اجرای خانه های پیش ساخته

امروزه با توجه به اهمیت زمان در اجرای پروژه ها، استفاده از سیستم های ساختمانی پیش ساخته اهمیت فراوانی یافته است. مشخصات فنی ساختمان های پیش ساخته طراحی شده توسط هومان دژسازان مهراز به شرح ذیل است:

زیرسازی و ساخت پی-ساختهpish-sakhte-300x192 طراحی و اجرای خانه های پیش ساخته

زیر سازی این نوع ساختمان ، مشابه سایر ساختمانها انجام میشود ولی با توجه به سبک بودن بتن سقف طبقات و دیوارهای داخلی و خارجی ، بار وارده به « پی » کم بوده و اجرای این سازه در اکثر نقاط ، با خاکی به مقاومت حدود ۵/۰ کیلوگرم بر متر مربع امکان پذیر میباشد .
بدلیل سبک بودن سیستم خانه های پیش ساخته « ساخت سریع » در مقایسه با ساختمان های سنتی با اسکلت فلزی ، سقف تیرچه بلوک یا طاق ضربی ، نیروی افقی ناشی از زلزله در این سیستم به مراتب کمتر از ساختمانهای سنتی بوده و این کاهش نیرو طبیعتا اثر مستقیم در ابعاد فنداسیون خواهد داشت .

بارگذاری خانه پیش ساخته

سیستم بارگذاری به دو صورت:
اسکلت فلزی با ورقهای گالوانیزه سرد فرم داده شده . Lightweight Steel Frame ( L.S.F ) 1-

اسکلت فلزی با ورقهای آهنی ( تیر ورق ) و پروفیلهای تو خالی و استاندارد رایج ۲-

که در هر دو حالت سیستم بصورت سبک و با امکان جابجایی راحت طراحی گردیده و قطعات بصورت پیش ساخته و بوسیله ی اتصالات پیچ و مهره ای به یکدیگر متصل میشوند . کلیه قطعات اعم از سازه های فلزی دیواره ها ، سقفها و کف بصورت پیش ساخته و از قبل طراحی و تفکیک شده در انبار ، همراه با اتصالات متعلقه و پیچ و مهره های مربوطه به صورت پکیج شده و با نام گذاری مناسب آماده میگردند .
هدف از این نوع طراحی در سازه ، کاهش وزن آهن مصرفی و در نتیجه کاهش بار مرده در بارگذاری میباشد . از طرف دیگر ، با توجه به امکان تغییر در ابعاد و ضخامت ورقهای فلزی ، سیستم دارای انعطاف پذیری قابل ملاحظه ای بوده و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه میباشد .


سقف

پوشش سقف در طبقات از سیستم مرکب بتن و فولاد بوده که منحصرا در سیستم ساختمانهای پیش ساخته  «ساخت سریع » به اجرا گذاشته میشود .
در این سیستم از« دال » بتنی که بر روی « عرشه ی فولاد از نوع ورقهای گالوانیزه فرم داده شده و یا ورقهای آهنی » ریخته میشود استفاده میگردد . بکار گیری گل میخهایی در درون دال که به تیر فولادی جوش داده شده است به باربری تیر کمک کرده و وزن آن را نیز کاهش میدهد . عرشه ی فولادی در این روش نقش قالب بتنی را ایفا نموده و بدین ترتیب استفاده از این نوع قالب را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش میدهد .
با این روش ضمن کاهش هزینه ی قالب بندی ، در زمانی که صرف قالب بندی میشود نیز صرفه جویی شده و بعلت نبودن شمع بر روی کف طبقات ، حتی در هنگام بتن ریزی سقف نیز میتوان بر روی کف کارهای اجرایی انجام داد .
به منظور کاهش وزن سقف ، ضمن در نظر گرفتن کلیه ضوابط مندرج در آیین نامه ها و استانداردهای ساختمانی ، کفسازی از مصالح سبک مانند موکت و کفپوشهای پلاستیکی استفاده میگردد . و در قسمتهایی نظیر سرویسهای بهداشتی که نیاز به شیب بندی دارند این کار با استفاده از حداقل مقدار پوکه انجام شده و با عایقهای ضد رطوبت روی آن پوشش داده میشود .
برای پوشش سقف نهایی خانه های پیش ساخته « ساخت سریع » از پانلهای با عایق تزریقی از نوع فوم پلی یورتان در پوشش ورقهای گالوانیزه رنگی فرم داده شده (ساندویج پانل سقفی ) در ضخامتهای مختلف استفاده میشود . این روش علاوه برا اینکه وزن مرده ی سقف و اسکلت باربر را به حداقل میرساند بدلیل استفاده از این نوع پانل ها ضریب انتقال حرارت پایین بوده و وزن کم همراه با مقاومت مناسب و مطلوب ، مقاومت ساختمان را در برابر بارهای وارده
(برف و طوفان و دیگر عوامل طبیعی ) به حداکثر میرساند .

 

این نوع سقف معمولا بصورت شیب دار در نظر گرفته شده و میزان شیب بر حسب شرایط منطقه و دهانه ی ساختمان از ۵ تا ۲۰ درصد متغییر است . این روش باعث کاهش هزینه نگهداری شده و طول عمر مفید پوششهای سیستم نسبت به مصالح سنتی همچون آجر ، بتن ، سفال و غیره بوده که بار حرراتی را به میزان ۳۲% و بار برودتی در تابستان را به میزان ۴۳% کاهش میدهد .


دیواره ها-ساختهpish-sakhte-300x192 طراحی و اجرای خانه های پیش ساخته

دیواره های خارجی و داخلی ساختمانهای پیش ساخته با استفاده از قطعات سبک بصورت یک جداره و با استفاده از پانلهای با عایق تزریقی از نوع فوم پلی یورتان در پوشش ورقهای گالوانیزه رنگی فرم داده شده (ساندویج پانل دیواری ) و یا بصورت دو جداره با استفاده از استراکچر ورقهای گالوانیزه فرم داده شده ( استاد و رانر ) با پوشش ورقهای گچبرگ ( کناف ) با عایق میانی پلی استایرن یا پشم سنگ در ضخامتهای مختلف ( ۴ تا ۱۲ سانتیمتر ) استفاده میشود .
استفاده از این روش موجب تسریع در اجرای عملیات ، کاهش وزن و بار مرده و افزایش فضای مفید بعلت ضخامت کم و کاهش ضریب انتقال حرارت و صوت در ساختمان میگردد .


سقف کاذب

با توجه به سیستم خاص پوشش سقف طبقات و الزام پوشش تیرهای سقف و همچنین عبور تاسیسات برقی و مکانیکی ، لذا در اکثر قسمتهای ساختمان از سقف کاذب استفاده میشود . در این سیستم ، از پوششهای دیواری ورقهای گچبرگ کناف) ) یا تایلهای P.V.C در شبکه های ۶۰×۶۰ سانتیمتر استفاده میشود .

تاسیسات مکانیکی و الکتریکی

بعلت دارا بودن ویژگیهایی در این سیستم ، لزوم استفاده از روشهای خاص در کارهای تاسیساتی ضرورت دارد ، از اینرو توجه به موارد ذیل دارای اهمیت میباشد .
الف – عمر ساختمان بمراتب بیش از عمر مفید تاسیسات آن میباشد .
ب – مدرنیزه کردن روش اجرای عملیات تاسیساتی و تطبیق آنها با ویژگیهای ساختمان پیش ساخته امری ضروری است .
پ- تعمیرات و نگهداری تاسیسات در ساختمان های پیش ساخته باید در کوتاهترین زمان و با صرف حداقل انرژی و هزینه انجام شود .
لذا با توجه به موارد فوق بهره گیری از روشهای نوین و خاص حائز اهمیت فراوان میباشد .
بنابر این در تاسیسات مکانیکی و جهت عملیات آبرسانی گرم و سرد و سیستمهای گرمایشی از لوله های مخصوص سوپر پایپ و پلی اتیلن که علاوه بر دوام و عمر طولانی ، به سرعت بخشیدن در اجرای کار کمک میکند ؛ استفاده میشود . و جهت عملیات سرمایشی از کولر های آبی و یا گازی ( اسپیلت دیواری و پنجره ای ) و گرمایشی ساختمان از پکیج های گرمایشی و رادیاتورهای آلومینیومی ؛ میتوان استفاده کرد .
در تاسیسات الکتریکی مسیرهای برق رسانی با اجرا در کانالهای از قبل مشخص شده انجام گردیده و روشناییها نیز حتی الامکان در داخل سقف کاذب نصب میشوند .
در دیواره های دو جداره میتوان از فضای موجود برای عبور تاسیسات مکانیکی و الکتریکی استفاده نمود و در نتیجه این امکان را میتوان فراهم میسازد تا کلیه قطعات این تاسیسات از قبل در قطعات پیش ساخته دیواره ها و سقف تعبیه گردد .
همچنین بعلت ضخامت کم در کف طبقات بخاطر سیستم دال بتنی و عدم نیاز به اجرای پوکه صنعتی ، میتوان عبور تاسیسات مکانیکی را نیز در این قسمت اجرا نمود .
بدین ترتیب روشهای خاص در اجرای عملیات تاسیساتی ، با هر طرح و کاربری در ساختمانهای پیش ساخته سازگاری داشته و سیستمهای متفاوت اجرای کارهای تاسیساتی را حسب لزوم یا سلیقه امکان پذیر میسازد .

مزایای ساختمانهای پیش ساخته

مقاوم در برابر زلزله

با توجه به اینکه ایران در زمره مناطق زلزله خیز جهان شناخته شده است ، ساخت با سیستم فوق با خطر نسبی بالا و حداقل تخریب بعلت سبک بودن مصالح مصرفی و گیرایی بالای قطعات متصله سازه ها با توجه به اتصالات پیچ و مهره ای و بر اساس آیین نامه ۲۸۰۰ ایران طراحی و از محسنات عمده این سیستم محسوب میگردد و لذا مقاومت بالا در برابر زلزله و نیرو های جانبی با توجه به حداقل بار مرده وعدم ایجاد تخریب به علت سبک بودن قطعات پیش ساخته مصرفی و گیرائی بالای قطعات استراکچر فلزی با توجه به طراحی سازه و اتصالات پیچ و مهره ای فولادی از مزایای مهم این سیستم ساختمانی میباشد .

سرعت در ساخت

زمانی که سرعت در اجرای طرحها از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، این سیستم ساخت این امکان را به کارفرمایانی که به دنبال تکنیک و کیفیت میباشند میدهد ، تا بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن نیازهای خود را بر طرف نموده و زمان برگشت سرمایه خود را به حداقل برسانند . از سوی دیگر نیاز روز افزون مسکن در کشور و کندی اجرای یک ساختمان به روش سنتی ، ضرورت ایجاد سیستم پیش ساخته را دوچندان کرده و همچنین سرعت بالا در نصب پروژه با توجه به آماده بودن و پیش ساخته بودن این قطعات این امکان را براحتی فراهم میسازد . لذا با در نظر گرفتن عوامل اصلی ذیل ، سیستم طراحی میگردد :
الف – کاهش زمان عملیات اجرایی
ب – سبک بودن وزن سازه و اعضاء غیر سازه ای
ج – افزایش مقاومت در برابر زلزله
د – استفاده بهینه از مصالح ساختمانی

عایق بودن

بهره گیری از عایق های پلی یورتان در ساندویچ پانلهای دیواری و سقفی و پلی استایرن و پشم سنگ در استراکچر ورقهای گالوانیزه فرم داده شده ( استاد و رانر ) در جداره های خارجی و حتی داخلی سیستم به جهت کمترین قابلیت انتقال حرارت نسبت به سایر عایقها و مناسب بودن این عایق در برابر گرما ، سرما ، و صدا و نهایتا صرفه جویی چشم گیر و بهینه در مصرف انرژی از محاسن این سیستم میباشد .

بازیافت مصالح و کاهش مصالح مصرفی

بهره گیری از تکنولوژی در مصرف مصالح در مقایسه با ساختمانهای سنتی صرفه جویی چشم گیری در مصرف مصالح پدید می آورد . این صرفه جویی زمانی قابل توجیه خواهد بود که فرض نماییم در سال ۰۰۰/۱۰۰ مترمربع ساختمانی بدین روش ساخته شود .
در این سیستم بعلت تغییر و تنوع در طراحی بخاطر قطعاتی و صنعتی بودن مصالح مصرفی و امکان سهل الوصول بودن در باز و بسته کردن مصالح به جهت نحوه اتصال پیچ و مهره ای ، بیش از ۹۰% مصالح در صورت عدم تخریب قابل بازیافت و مصرف مجدد در قسمتهای دیگر میباشد .

طول عمر ساختمان

طول عمر ساختمان در این سیستم عمدتا بستگی به مصالح مصرفی آن دارد .

قطعه بودن و کارخانه ای بودن مصالح مصرفی ، وجود اتصالات پیچ و مهره ای در سازه ها ، وجود لوله های سوپر پایپ ، تاسیسات برقی و مکانیکی مناسب و غیره ، تماما عواملی هستند که باعث افزایش ساختمان میگردد.

تربیت نیروی متخصص

این سیستم با در برداشتن تکنولوژی خاص خود ، نیاز به نیروهای متخصص چه در قسمتهای ساخت و چه در قسمتهای مونتاژ و نصب در محل را دارد . لذا به جهت تازه بودن .
اطلاعات و مشخصات فنی سیستم این نیروها در واحدهای آموزشی درون سازمان تربیت و راهی کار میگردند . افزایش کارآیی افراد از اهمیت ویژه ایی برخوردار است و آموزش بطور قطع و مداوم و متناسب با نقشه های و مشخصات فنی میباشد:
افزایش نیروهای متخصص
بالا رفتن سطح متوسط تولید
افزایش راندمان نیروها
ایجاد اثرات مثبت این سیستم در جامعه کارگری-ساختهpish-sakhte-300x192 طراحی و اجرای خانه های پیش ساخته

قابلیت ها

در این سیستم قابلیتهای فراوانی در زمینه های مختلف موجود میباشد که به پاره ای از آنها بشرح ذیل اشاره میشود :
قابلیت بسته بندی شدن – بارگیری آسان – حمل وتخلیه راحت کلیه قطعات پوششی و استراکچر با حداقل هزینه .- قابلیت نصب آسان – جابجایی و تغییر فضاها – مونتاژ و دمونتاژ – جمع آوری تمام و یا قسمتی از پروژه به دفعات . – اجرای آسان پروژه در انواع زمینهای با حداقل تنش مجاز مقاومت خاکی با توجه به سبک بودن سازه و حداقل بار مرده .
قابلیت افزایش و کاهش حجم پروژه در هر زمان و به هر مقدار و اندازه مورد نیاز
امکان اجرا در ارتفاعات – بام طبقات – زمینهای ناهموار – مناطق و موقعیتهای صعب العبور – فضاهای محدود و غیره …